اگر پیامبر علی را به خلافت منصوب نمود، چرا ابوبکر را برای نماز فرستاد؟

پاسخ شیعه:  مهمترین روایات وارده در رابطه با «استخلاف» و یا جانشینی ابوبکر از سوی رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلّم برای نماز در واپسین روزهای عمر شریف آن حضرت که مجموعاً یازده روایت، حاوی یک روایت از موطأ مالک و ده روایت از صحیح بخاری است؛ تماماً بررسی سندی شده که همه ضعیف و یا مرسل بوده و در سلسله سند آن مشکلات اساسی وجود داشته است.
پاسخ اهل سنت :

آیا سخنی از این سخیف تر شنیده اید ؟ ده حدیث بخاری را بررسی سندی کرده و همه را مرسل یا ضعیف یافته!!!!!
اگر علمای شیعه از میزان علم مخاطبان شیعه خود با خبر نمیبودند، هرگز این چنین هذیان نمیگفتند.
اما ما، همان حرفی را در جواب بررسی سندی میگوییم که همیشه گفتیم یعنی میگوییم:
شیعه را نمی رسد اعتراض کند که اهل سنت دچار اشتباه شده و حدیث ضیعف را صحیح میداند،این ادعای شیعه قابل اعتنا نیست.
این مثل ایراد گرفتن مهندسین اوگاندایی به سفینه فضایی شاتل آمریکا است که غلط طراحی شده!
اگر یک مهندس روسی اعتراض کند باز چیزی ! زیرا خودشان سفینه میسازند
اما مهندس اوگاندایی که کشورش، تا حالا حتی یک ماشین نساخته چه حقی دارد از آسمان حرف بزند؟
شیعه ها تا حالا صحیح و ضعیف احادیث خود را مشخص نکرده اند!!
حتی یک کتاب از کتب حدیث آنها غربال نشده و صحیح از ضعیف جدا نشده.
و اگر افراد نادری از آنها، کوشش ناچیزی در چند حدیث کردند ، آن کوشش ناچیز را نیز بقیه قبول ندارند و برسمیت نمیشناسند!!
خلاصه اینکه کل شیعیی (که در اسناد احادیث سنی خود را ماهر میداند ) اگر طبیب بودی عوض آنکه سر بخاری را معالجه کند باید سر کلینی را درمان میکرد !!
پس شما آخر چه حقی دارید که درباره سند احادیث ما اظهار نظر کنید درحالیکه فرق گچ و ماست را نمیشناسید و کتب خودتان هنوز منتظر کسی است که صحیح را از ضعیف جدا کند.
بعد هر ده حدیث بخاری در این باره را ضعیف میداند
این به این میماند که یک مسیحی ادعا کند که من در قران تحقیق کردم و تمام آیاتش را با استناد به کتب مسلمانها ضیعف دیدم !!


پاسخ عقلی شیعه:
آیا ابوبکر بدون امر پیامبر به نماز ایستاده است!!؟
به این فقره از روایت موطأ مالک توجه نمائید:
خَرَجَ فِی مَرَضِهِ، فَأَتَى فَوَجَدَ أَبَا بَکْرٍ
رسول خدا صلّی الله علیه وآله وسلّم در حال مریضی از منزل به مسجد آمد و ابوبکر را دید که به نماز ایستاده

با توجه به این روایت اصلاً ابوبکر برای نماز امر نشد تا بخواهد به جای رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلّم به نماز ایستد، بلکه بعد از آن که حضرت به مسجد آمدند دیدند که ابوبکر به جای آن حضرت به نماز ایستاده است!!!
آیا با قبول این روایت به طور کلی صورت مسئله عوض نخواهد شد و آنچه که مستدلین به روایات نماز ابوبکر در صدد اثبات آن هستند نتیجه معکوس نخواهد داد؟ یعنی: آیا ممکن نیست کسی بگوید: با توجه به آیه اول سوره احزاب «لا تقدموا بین یدی الله و رسوله» چرا ابوبکر بدون اجازه و امر رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلّم به جای او به نماز ایستاده است؟

 

جواب اهل سنت در رد دلیل عقلی شیعه :
شیعه حدیث را بریده بریده نوشت ، این عادت زشت، از قومی که دروغگویی را عبادت میدانند ( تقیه =عبادت ) زیاد تعجب آور نیست ، فقط تعجبم از این است که در این زمانه اینترنت ،چرا ملایان شیعه روش قدیمی اجداد خود در عصر صفویی را ، برای فریب دادن مردم، تغییر نمیدهند!! آیا نمیدانند که دنیا دگرگون شده و با یک (کلیک!!) میتوانی اصل حدیث را بیرون بکشی و اول و آخر آن را ببینی ؟
اصل حدیث را ببینید:
و حَدَّثَنِی عَنْ مَالِک عَنْ هِشَامِ بْنِ عُرْوَهَ عَنْ أَبِیهِ
أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ خَرَجَ فِی مَرَضِهِ فَأَتَى فَوَجَدَ أَبَا بَکْرٍ وَهُوَ قَائِمٌ یُصَلِّی بِالنَّاسِ فَاسْتَأْخَرَ أَبُو بَکْرٍ فَأَشَارَ إِلَیْهِ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ أَنْ کَمَا أَنْتَ فَجَلَسَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ إِلَى جَنْبِ أَبِی بَکْرٍ فَکَانَ أَبُو بَکْرٍ یُصَلِّی بِصَلَاهِ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ وَهُوَ جَالِسٌ وَکَانَ النَّاسُ یُصَلُّونَ بِصَلَاهِ أَبِی بَکْرٍ
رسول خدا صلّی الله علیه وآله وسلّم در حال مریضی از منزل به مسجد آمد و ابوبکر را دیدند که به نماز ایستاده و و مردم به امامت ابوبکر نماز میخوانند ، پس ابوبکر به عقب آمد، اما رسول الله به ابوبکر اشاره کردند که بر جای خود بایست ، پس رسول الله کنار ابوبکر نشست و ابوبکر به نماز رسول الله نماز میخواند در حالیکه رسول نشسته و ( ابوبکر ایستاده بود )، و مردم با نماز ابوبکر نماز میخواندند !
موطا مالک (باب صلاه امام و هو جالس)
پس حدیث میگوید: که پیامبر از پیشنمازی ابوبکر راضی بودند، پس چرا شیعه با بریدن حدیث و نصفه روایت کردن آن میخواهد نتیجه ای صد در صد بر عکس بگیرد؟
و این حدیث را هم ببینید که بعد از نماز رسول الله چه فرمود:
عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ، أَنّ النَّبِیَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ خَرَجَ فِی مَرَضِهِ وَهُوَ عَاصِبٌ رَأْسَهُ بِخِرْقَهٍ، فَجَلَسَ عَلَى الْمِنْبَرِ فَحَمِدَ اللَّهَ وَأَثْنَى عَلَیْهِ، ثُمَّ قَالَ:مَا مِنَ النَّاسِ أَحَدٌ أَمَنُّ عَلِیَّ بنفْسِهِ وَمَالِهِ مِنْ أَبِی بَکْرِ بن أَبِی قُحَافَهَ، وَلَوْ کُنْتُ مُتَّخِذًا مِنَ النَّاسِ خَلِیلا لاتَّخَذْتُ أَبَا بَکْرٍ، وَلَکِنْ خُلَّهُ الإِسْلامِ أَفْضَلُ، ثُمَّ قَالَ:لا تَبْقَى فِی الْمَسْجِدِ خَوْخَهٌ إِلا سُدَّتْ إِلا خَوْخَهَ أَبِی بَکْرٍ.
ابن عباس میگوید رسول الله در ایام بیماری به مسجد امدند درحالی که سر شان را بسته بودند ( از درد )
و بر منبر نشستند و فرمودند : هیچکس از مردم بیش از ابوبکر با مال و و وجودش بمن خدمت نکرد و اگر من خلیلی میگرفتم او حتما ابوبکر میبود اما دوستی اسلامی بهتر است .همه شکاف های بسوی مسجد را ببندید ، الا شکافی که به خانه ابوبکر باز است.
المعجم الکبیر لطبرانی
در این حدیث رسول الله اشاره میکند که ابوبکر بهترین مردم است اما صریحا او را بعنوان جانشین معرفی نیمکنند چون باب رسالت بسته میشد و ترس از این میبود که اگر رسول الله ابوبکر را رسما جانشین خود کنند ، مردم ابوبکر را نیز نبی بدانند
ای عالم شیعه ! قبول نداری این حدیث را ؟ قبول نداشته باش!
اما وقتی از کتاب ما دلیل میاوری نصفه ننویس!! والله که این کار قباحت دارد. من نمیدانم چرا شیعه ها، شما ها را رها نمیکنند؟ شما آنقدر در جواب عاجز هستید که آشکارا تقلب میکنید من نمیدانم چرا عوام شیعه به شما ها بی اعتماد نمیشوند ؟
جالب است بدانید که شیعه جواب سوال موضوع مقاله را در ۵۰ صفحه بزرگ داده ، این عادتش است چون میخواهد با پرگویی ناحق را حق جلوه دهد
اما جالبتر اینکه در صفحات بعدی همین حدیث ما را تحت عنوانی دیگر میاورد تا ایرادی نو بگیرد ! ببینید :

دنباله دلبل عقلی شیعه در ۱۵ صفحه بعد :
آیا این گونه نمازی قابل تصوّر است؟!!
فَکَانَ أَبُو بَکْرٍ یُصَلِّی بِصَلاَهِ رَسُولِ اللَّهِ – صلى الله علیه وسلم – وَهُوَ جَالِسٌ، وَکَانَ النَّاسُ یُصَلُّونَ بِصَلاَهِ أبِی بَکْرٍ
وَکَانَ رَسُولُ اللَّهِ – صلى الله علیه وسلم – یُصَلِّى قَاعِدًا، یَقْتَدِى أَبُو بَکْرٍ بِصَلاَهِ رَسُولِ اللَّهِ – صلى الله علیه وسلم – وَالنَّاسُ مُقْتَدُونَ بِصَلاَهِ أَبِى بَکْرٍ.
در روایات فوق نحوه‌ عجیبی از نماز در مسجد النبی به نمایش گذارده شده؛ در این نماز، ابوبکری که درمحراب به نماز ایستاده با آمدن رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلّم می‌خواهد که در حین نماز از جای خود عقب رفته تا آن حضرت به جای او در محراب بایستد امّا حضرت با اشاره به او می‌فهماند که در جای خود بماند و نماز را ادامه دهد؛ آن‌گاه حضرت آمده و در کنار ابوبکر می‌نشیند و نماز خود را شروع می‌کند و مردم که به همراه ابوبکر نماز را شروع کرده بودند همچنان به نماز با او ادامه می دهند ولی ابوبکر به نماز پیامبر اقتدا می‌کند.
تصور کنید چگونه ابوبکر از ابتدا به نماز ایستاده و مردم هم به او اقتدا کرده‌اند ولی رسول خدا می‌آیند و کنار ابوبکر می‌نشینند و در حالی که مردم از قبل به ابوبکر اقتدا کرده‌اند، حال ابوبکر به پیامبر اقتدا می‌کند و مردم نماز خود را به امامت ابوبکر ادامه می‌دهند. آیا واقعاً عجیب نیست؟!!
وقتی نماز پیامبر طوری است که ابوبکر می تواند به حضرت اقتدا کند چرا مردم به حضرت اقتدا نکردند؟
آیا این چنین نمازی در طول ۲۳ سال نبوت حضرت سابقه داشته است؟


جواب اهل سنت :
رسول الله به ابوبکر اجازه نداد به عقب بیاید .و خودشان رفتند طرف راست ابوبکر ،و برای نماز خواندن نشستند( چون مریض بودند و توانایی ایستادن نداشتند) و با اشاره نماز خواندند
به اشاره، رکوع و سجود کردن برای صف اول، کاملا محسوس نبود اما برای ابوبکر کاملا محسوس بود چون کنار ایشان ایستاده بود و این را نیز بدانید که رسول الله صلی الله علیه وسلم از ضعف و بیماری ،تکبیر را بلند نمیگفتند
باز امر رسول الله صلی الله علیه وسلم بود که ابوبکر عقب نرود
پس تعجبی ندارد که بگوییم ابوبکر به رسول الله اقتداء کرد و مردم به ابوبکر.
خب ای عالم شیعی! ما اشکال ترا جواب دادیم حالا تو بگو:
تو بمن بگو که در این حدیثی که به آن استدلال کردی ، آمده رسول الله اجازه نداد ابوبکر بعقب برود پس چرا این را ندیدی؟ و دقایقی پیش گفتی که بدون رضایت ایشان، ابوبکر خودسرانه امام جماعت شده بود ؟؟!!
آیا دروغگویان پایبند ،مرزی در دروغگویی نیستند ؟

نویسنده: سجودی

مقاله پیشنهادی

راز هستی من در این جهان چیست؟!

راز هستیِ من در این جهان چیست؟! برای چه اینجا آمده‌ام؟! پس از مرگ به …