ابوتراب یعنی چه وچرا به حضرت علی علیه السلام لقب ابوتراب داده شده؟

    پاسخ شیعه: این لقب از محبوب‌ترین القاب ابو تراب به معنای پدر خاک ، یا دمساز خاک ، یا پدر و رئیس خاکیان است در نزد امام علی علیه السلام و یکی از زیباترین القاب آن حضرت به شمار می‌آید.
شیخ علاء الدین سکتواری در محاضره الأوائل ( ص ۱۱۳ ) گوید: نخستین کسی که به کنیه ( ابو تراب ) نامیده شد علی بن ابی طالب رضی الله عنه است ، این کنیه را رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به او داد آن گاه که دید او بر روی زمین خوابیده و خاک بر پهلوی او نشسته است ، از روی لطف و مهربانی به او فرمود:
برخیز ای ابو تراب.
و این محبوب ترین القاب او به شمار می رفت ، و از آن پس ، به برکت نفس محمدی این کرامتی برای او گردید ، زیرا خاک خبرهای گذشته و آینده تا روز قیامت را برای او باز می گفت. این را بفهم که رازی است بی پرده.
الغدیر – الشیخ الأمینی – ج ۶ – ص ۳۳۷ – 338
عبایه بن ربعی گوید: به عبد الله بن عباس گفتم: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم از چه رو علی علیه السلام را ابو تراب نامید ؟ گفت: از آن رو که علی علیه السلام صاحب زمین و حجت خدا بر اهل آن پس از رسول خداست ، و بقای زمین و آرامش آن به او است ، و از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم شنیدم می فرمود: چون روز قیامت شود و شخص کافر پاداش و نزدیکی و کرامتی را که خدای متعال برای شیعیان علی آماده نموده ببیند گوید: ( ای کاش من ترابی بودم ) یعنی کاش از شیعیان علی ( ابو تراب ) بودم. و این است معنای این آیه که کافر گوید: کاش من تراب ( خاک ) بودم.
علل الشرائع – الشیخ الصدوق – ج ۱ – ص ۱۵۶٫
علامه مجلسی رحمه الله در بیان این جمله گوید:
ممکن است ذکر آیه در اینجا برای بیان علت دیگری در نامگذاری آن حضرت به ابو تراب باشد ، زیرا شیعیان او به جهت تذلل بیش از اندازه و تسلیم بودن در برابر فرمانهای حضرتش تراب نامیده شده اند ؛ چنان که در آیه کریمه آمده – و چون آن حضرت صاحب و پیشوا و زمامدار آنهاست ابو تراب نام گرفته است.
بحار الأنوار – العلامه المجلسی – ج ۳۵ – ص ۵۱٫
در این که پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم در چه زمانی این لقب مبارک را به امیر المؤمنین علیه السلام داده است ، روایات متفاوتی نقل شده است. برخی از آن‌ها حاکی از آن است که این لقب در جمادی الأول یا جمادی الثانی سال دوم هجرت در غزوۀ العشیره به آن حضرت داده شده است. در برخی دیگر آمده است که در یوم التآخی ؛ یعنی روزی که پیامبر اسلام بین همه ی مسلمان عقد برادری بست و از بین تمام مردم علی را برای خود برگزید ، به او داده شده است.
البته این روایات هیچ تعارضی باهم ندارند ؛ چرا که ممکن است پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم در موارد متعدد بارها و بارها آن را تکرار کرده باشد.
برای تحقیق بیشتر در این باره می‌توانید به کتاب الغدیر علامه امینی رحمت الله علیه ، ج ۶ – ص ۳۳۴ – 338 مراجعه کنید.
                                                                                                                                                      
                                                                                                                            

جواب اهل سنت:
بهترین راه شناخت حق یا باطل بودن شیعه، این است که به تفسیر آنها از آیات بنگریم.
قران چون کلام الله است، پس بازیگر مکار را زود رسوا میکند.
شیعه در تفسیر آیه:(إِنَّا أَنْذَرْنَاکُمْ عَذَابًا قَرِیبًا یوْمَ ینْظُرُ الْمَرْءُ مَا قَدَّمَتْ یدَاهُ وَیقُولُ الْکَافِرُ یا لَیتَنِی کُنْتُ تُرَابًا) «النبأ/۴۰»
و ما شما را از عذاب نزدیکی بیم دادیم! این عذاب در روزی خواهد بود که انسان آنچه را از قبل با دستهای خود فرستاده می‌بیند، و کافر می‌گوید: «ای کاش خاک بودم (و گرفتار عذاب نمی‌شدم)
این تفسیر بیشک دروغ است زیرا روال آیات و خود این آیه میگوید که کافر عذاب روز قیامت را که ببینید میگوید ای کاش خاک میبودم ( یعنی هیچ میبودم و نیست و نابود میشدم ) ، شیعه ترجمه کرده که میگوید ای کاش شیعه ابوتراب میبودم !!
اگر به یک نفر که دانا بزبان عربیست بگویید شیعه آیه را اینطور ترجمه کرده ،حتما بخنده میافتد حتی اگر در همان روز پسرش هم مرده باشد باز نمیتواند جلوی لبخند خود را بگیرد !
ده بار دیگر کلمه ترابا در همین قرآن آمده همه جا به معنی نبودن و نیست و نابودی است.
(أَإِذَا مِتْنَا وَکُنَّا تُرَابًا ذَلِکَ رَجْعٌ بَعِیدٌ) «ق/۳»
آیا هنگامی که مردیم و خاک شدیم (دوباره به زندگی بازمی‌گردیم)؟! این بازگشتی بعید است»

و همه جا به این معنی است که( خاک) بعثت ندارد ( دقت کنید ) و در این آیه هم کافران ازکلمه(وَیقُولُ الْکَافِرُ یا لَیتَنِی کُنْتُ تُرَابًا) «النبأ/۴۰» این آرزو را دارند که ای کاش خاک میبودیم و بعثتی در کار نمیبود چسباندن آیه به علی نه از لحاظ لغوی درست است نه از لحاظ معنی نه از لحاظ تاریخی
ازنظر تاریخی برای این درست نیست که چون رسول الله این لقب را به علی رضی الله عنه در مدینه داد و آیه مورد بحث در مکه نازل شده !!
داستان لقب ابوتراب ، از نظر ما سنی ها به این صورت است که روزی رسول الله به خانه دخترش رفت و پرسیدند:
پسر عمه ات کجاست؟ فاطمه گفت بین من او دعوای رخ داده و او غضبناک از خانه خارج شده!
پیامبر کسی را فرستاد که ببین علی کجاست او را در مسجد یافتند که بر خاک خوابیده بود
رسول الله خودشان علی را بیدار کرد و خاک را از پشتش پاک کرد و فرمود: بر خیز ای ابو تراب
رسول الله گاهی به اصحاب خودا القابی از سر لطف میدادند که خوشایند آنها میبود
اصحاب روزی پیامبر را نیافتند هر کس به دنبال ایشان میگشت و ابوهریره حدس زد ، درباغی باشند اما درب باغ بسته بود و ابوهریره خود را چون گربه جمع کرد و از راه مجرای آب داخل باغ شد و پیامبر صلی الله علیه وسلم او را صدا کرد یا اباهریره
هریره در عربی یعنی گربه
ابوهریره همین لقب را خوش داشت و علی نیز لقب ابوتراب را میپسندید
اما ربط دادن آن به آیه قران ، فقط در آن صورت ممکن است که در سر انسان مغز یک شیعی و در دل انسان حیای یک مفسر شیعی باشد
والا معنی این آیه معلوم است
حدیث ابوتراب را از بخاری و مسلم برایتان نقل کردم
و حدیثی را که هم بخاری بگوید هم مسلم، آیا در آن شکی است که انسان از خود داستان بسازد و آیه قران را رکیک معنی کند ؟!!
جالب است که من ترجمه فارسی آیه (یا لَیتَنِی کُنْتُ تُرَابًا) را از ترجمه مرجع تقلید شیعیان ؛ آیت الله ناصر مکارم شیرازی؛ نقل کردم ، یعنی او هم مثل ما ترجمه کرده ، اما سایت ولی العصر و آیت الله قزوینی ، این ترجمه را قبول ندارند !!
بلکه اگر شما با این ناصر مکارم بحث کنید، چون نمیتواند روی حرف شیخ صدوق حرف بزند ( شیخ صدوق یکی از سازندگان مذهب شیعه است ) پس میگوید که این آیه دو معنی دارد ،یعنی هم معنی ما هم معنی اونها!!
در حیرتم از عقل شیعه!!

 

نویسنده: سجودی

مقاله پیشنهادی

راز هستی من در این جهان چیست؟!

راز هستیِ من در این جهان چیست؟! برای چه اینجا آمده‌ام؟! پس از مرگ به …