چرا علمای شیعه از بین یاران علی در جنگ صفین فقط حضرت عمار را دوست دارند؟

علمای شیعه برای حضرت عمار یاسر رضی الله عنه نقش برجسته ای قایل هستند، البته  نه  برای اینکه او  از اصحاب پیامبر است بلکه برای این عمار را دوست دارند که او علی را یاری داد و در صفین  شهید شد!  فرصت طلایی  در این قضیه ؛برای شیعه ها؛ این است که حضرت رسول در روایتی (که شکی در آن نیست و گروهی از صحابه از جمله   عمربن و عاص و  ابوهریره راوی آن  حدیث هستند) فرمودند: «تقتل عمارا الفئه الباغیه». حدیث شماره : ۲۹۷۹ در صحیح الجامع .عمار را یک گروه باغی میکشند و  چون عمار بدست اصحاب معاویه کشته شد لذا شیعه سعی میکند این حدیث را به خدمت مذهب باطل خود بگیرد.
 و ما میخواهیم در این مقاله جلوی این سوء استفاده را بگیریم پس این نکته را ذکر میکنیم : که اگر معاویه و یارانش گروه تجاوز گر بودند پس قبول کنید که علی و یارانش گروه بر حق بودند اما شما فقط علی و عمار و چند نفر دیگر را یاد میکنید و عمدا ذکر خیری از ۸۰۰ صحابی که در رکاب علی میجنگیدند نمینمایید.
 
و امام ابن عبد البر رحمه الله در کتاب  معتبر استیعاب فی معرفه اصحاب ( در باب عمار یاسر ) علاوه بر نقل روایت بالا ااین سخن را  نیز روایت  کرده است:
قال عبد الرحمن بن أبزى عن ابیه: شهدنا مع علی رضی الله عنه صفین فی ثمانمائه من بایع بیعه الرضوان قتل منهم ثلاثه وستون منهم عمار بن یاسر.
قال : فلم أری أصحاب محمد صلى الله علیه و سلم قتلوا فی موطن ما قتلوا یومئذ
در جنگ صفین در رکاب علی بودم و شاهدم  که  800 نفر از اصحاب پیامبر که در بیعت رضوان با پیامبر  بیعت کرده بودند در زیر پرچم حضرت علی جنگ میکردند  که از بین آنها ۶۳  سه نفر شهید هم شدند و ندیدم که اصحاب پیامبر  هرگز این چنین، برای جنگی گرد هم جمع شده باشند.

و در کتاب  اسد غابه باب عمار یاسر،علامه ابن اثیر روایتی از أبو عبد الرحمن السلمی ذکرده که  او میگوید: شهدنا صفین مع علی، فرأیت عمار بن یاسر لا یأخذ فی ناحیه ولا واد من أودیه صفین غلا رأیت أصحاب النبی صلى الله علیه وسلم یتبعونه، کأنه علم لهم،
ابوعبدالرحمن سلمی میگوید در جنگ صفین در رکاب  حضرت علی بودم و میدیدم که عمار یاسر به هر طرف و هر وادی که  میرود اصحاب پیامبر به دنبالش هستند تو گویی  عمار پرچم آنهاست!
حالا سوالم این است که چرا عمار را دوست دارند و ۸۰۰ نفر دیگر را دوست ندارند؟ ۸۰۰ نفری که حتما همراه پسران  و  خویشاوندان خویش به کمک حضرت علی آمده بودند! چرا دوست ندارند؟! چرا یادی از آنها نمیکنند؟
بلاخره افراد  لشکر  صدهزارنفری حضرت على از آسمان نازل نشده بودند!

و همه میدانیم در لشکر علی کار شکنها و خرابکارانی  بودند که  مانع پیروزی او در صفین شدند  و هم آنها بعد ها  از حضرت   علی جدا شدند و گروه خوارج را تشکیل دادند اما در بین آنها یک صحابی هم نبود و این خود دلیل دیگر است که ستون فقرات  لشکر علی و مخلصین ترین یاران علی همان اصحاب پیامبر بودند.
 و نکته جالب دیگر اینکه ما میدانیم  شمار اصحاب در بیعت رضوان ۱۴۰۰ نفر بود که به طور یقین خیلی هایشان در این فاصله ۳۰ ساله از بیعت رضوان  تا جنگ صفین مرده بودند  پس  با توجه به این فاکتور ،بودن ۸۰۰ نفر از اصحاب با علی در جنگ صفین  نشان از این دارد که اکثریت مطلق بیعت کنندگان در بیعت رضوان طرفدار عملی  علی بودند و تا آخر مخلص باقی ماندند و آن گروه اندک هم که نبودند خیلی هایشان بیطرفی را ترجیح دادند و  هرگز با گروه مخالف نبودند مثل حضرت سعد بن ابی وقاص که در عین حالی که علی را یاری نکرد اما  او را حق به جانب میدانست .

حالا  سوال اساسی
سوال اساسی من این است که چرا شیعه فقط میگوید عمار؟
جواب به این سوال میتواند کمر مذهب شیعه را بشکند!!
شیعه اگر حقیقت را بگوید  و قبول کند  آنوقت باید فورا یک سوال سختتر  را جواب بدهد و باید توضیحی قانع کننده برای فیلم هندی که پیرامون شکستن  پهلوی فاطمه توسط  حضرت عمر و ۴ نفر دیگر در جلوی چشم این ۸۰۰ نفر  ارائه دهد !! و میدانیم هیچ توجیهی وجود ندارد، جز اینکه بگوییم داستان شیعه   تماما دروغ  و فیلم هندی است.
ولی اگر ثابت شود که داستان بطور کلی دروغ است پس مذهب شیعه خودش  دروغ ثابت میشود
اینها باعث شده تا شیعه زیرکانه یادی از یاران علی (از صحابه) در جنگ صفین نکند  و آنرا زیرگوشی و زیر سبیلی رد کند!!
علمای شیعه فقط این جنایت را  ( پوشاندن حقیقت) مرتکب نشدند  بلکه فراتر از این سعی کردند با سپر  و بهانه و وسیله قرار دادن حدیث  پیامبر ( عمار را گروه تجاوزگر میکشند )  وانمود کنند که همه یاران پیامبر طغیانگر بودند
که این جنایت دوم بزرگتر از جنایت اول است.

از آنجا که  روحانیون شیعه تسلیم حق نمیشوند به یقین در اینجا هم به چپ و راست میروند تا شاید راه فراری بیابند مثلا ممکن است حقایق مسلم تاریخ را منکر شوند ( چون که دیوار حاشای آنها بلند است)، و  بگویند که ۸۰۰ صحابی با علی نبودند و این  روایات دروغ است!!!
در جواب یک دلیل عقلی نشان میدهیم و میگوییم  به هر حال همراه علی لشکر بود یا نبود؟
 البته میدانیم چند هزار نفر آنها بعد از خوارج شدند  اما علی آنها را (خوارج شده ها را ) هم توسط لشکری شکست داد یا نداد ؟ اگر اینها از اصحاب رسول نبودند پس کی بودند؟ آیا از آسمان نازل شده بودند؟

 

نویسنده: محمد باقر سجودی

مقاله پیشنهادی

راز هستی من در این جهان چیست؟!

راز هستیِ من در این جهان چیست؟! برای چه اینجا آمده‌ام؟! پس از مرگ به …